stolik barowy do kuchni

Stolik barowy do kuchni – wady i zalety

W nowoczesnych kuchniach często stosuje się stół w formie baru. Jest on nie tylko wygodny z funkcjonalnego punktu widzenia, ale również estetycznie wkomponowuje się w każde kuchenne wnętrze.

Wymiary i materiały stolika barowego do kuchni

Wysokość stolika barowego do kuchni zazwyczaj wynosi 110-115 cm i musi być brana pod uwagę przy projektowaniu kuchni. Jeśli stolik będzie służył zarówno do gotowania, jak i spożywania posiłków, wysokość blatu można obniżyć do 90 cm.

W kuchni połączonej z częścią wypoczynkową można wykonać blat łączący dwie różne wysokości. Wyższy blat powinien być zwrócony w stronę salonu, a niższy powinien pozostać w części kuchennej. Stół o takiej konstrukcji podzieli przestrzeń ogólną na strefy i idealnie wpasuje się we wnętrze.

Lada barowa i blat wykonane są z tego samego materiału. Materiały na stół barowy: MDF, kamień naturalny lub sztuczny, plastik. Kolor może być dowolny, ale musi komponować się z całym wnętrzem kuchni.

Zalety

stolik barowy do kuchni

Stolik barowy do kuchni wygląda estetycznie w jadalni i wywołuje romantyczne odczucia. Macie możliwość usiąść wygodnie na wysokich stołkach barowych naprzeciwko siebie, nawiązać kontakt wzrokowy, porozmawiać, trzymać się za ręce podczas posiłku. Można też zebrać wokół baru wesołą ekipę, która dzięki kompaktowym rozmiarom pomieści wiele osób.

Stolik może pełnić funkcję szafki, czyli miejsca do przechowywania przyborów kuchennych. W tym celu, przykręcony do podstawy półek, które mogą być umieszczone talerze, kubki, okulary, oszczędzając przy tym miejsce. Aby zaoszczędzić miejsce w szafkach, nad stołem barowym montowane są specjalne uchwyty, na których umieszczane są flety i kieliszki, wygląda to stylowo.

Wady

Stolik barowy do kuchni nie byłby odpowiedni dla rodziny z osobami starszymi lub małymi dziećmi. Dziecko może z łatwością wejść na krzesełko i usiąść, ale zejście z powrotem na podłogę stanowi problem. Starsza osoba ma trudności z samodzielnym siedzeniem na wysokim krześle, będzie jej niewygodnie i trudno będzie jej usiąść.

Cena stołu barowego jest znacznie wyższa niż zwykłych mebli kuchennych. Wysoka cena wynika z konieczności opracowania specjalnego projektu dla baru, stół jest wykonany na zamówienie, a drogie okucia są w nim często używane.