Sofa do salonu – narożna, modułowa, a może rozkładana?

Salon jest niezwykle ważnym pomieszczeniem każdego domu i mieszkania, a jego centralne miejsce zajmuje zazwyczaj sofa. Powinna być ona na tyle wygodna aby zapewniała komfortowy wypoczynek domownikom i bardzo uniwersalna aby wpisywała się w każde wnętrze. Jak wybrać sofę do salonu, która będzie idealna? 

Jak wybrać sofę do salonu wygodną i uniwersalną?

Podczas wyboru odpowiedniego mebla należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Wspomnianą już powyżej wygodę, a ponadto: rozmiar mebla, styl czy jego kolor. Niestety, nie każda sofa pasuje do każdego pomieszczenia. Po pierwsze może być ona zbyt duża lub za mała, po drugie wnętrze powinna cechować harmonia i zachowanie danej stylizacji mebli oraz zastosowanych w przestrzeni dodatków. Styl może być bardziej tradycyjny lub nowoczesny i zaskakujący. W ostaniach latach dużą popularnością cieszy się boho, glamour czy styl skandynawski. 

Sofa do salonu – kolor

Sofa do salonu powinna pasować nie tylko do pozostałych mebli, ale również koloru ścian. W ostatnich sezonach panuje moda na przybrudzony róż czy intensywną zieleń.         

Sofa do salonu – tkanina 

Podczas wyboru sofy należy zwróć uwagę na jej podatność na zabrudzenia oraz wytrzymałość. Zazwyczaj jasne meble są dość trudne w utrzymaniu w czystości przez długie lata, zaś te o dłuższym włosiu są podatne na uszkodzenia. Warto rozważyć te kwestie, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta.     

Sofa do salonu – rodzaje 

Choć tradycyjnie sofa kojarzy się z meblem przeznaczonym dla swobodnego siedzenie dwóch lub trzech osób, mebel może mieć również inny kształt. Wśród mniej oczywistych form wymienić należy: sofy narożne, modułowe czy rozkładane.

Sofa do salonu narożna

Sofa narożna do salonu pozwala bardzo funkcjonalnie zagospodarować dostępną przestrzeń. Zapewnia ona dość dużo miejsca do siedzenia i zazwyczaj cechuje się licznymi poduszkami umożliwiającymi wybranie optymalnej pozycji do siedzenia. Podczas zakupu należy jednak zwróć uwagę na to, czy wybieramy narożnik lewy czy prawy, ponieważ wpływa to na wykończenie danego mebla.  

Sofa do salonu modułowa

Sofa modułowa wykonana z elementów pozwala na zmianę wyglądu mebla w zależności od aktualnych potrzeb właściciela.   

Sofa do salonu rozkładana

Sofa do salonu z możliwością rozłożenia i tak zwaną funkcją spania jest optymalnym wyborem w przypadku ograniczonej dostępnej przestrzeni. Podczas zakupu tego rodzaju kanapy warto zwrócić uwagę na obecność przestronnych szuflad lub innych pojemników zapewniających dobrą organizację miejsca pod meblem do przechowywania na przykład pościeli.      

Dwie sofy naprzeciwko siebie

Ustawienie dwóch sof w salonie naprzeciwko siebie to bardzo nowoczesne nierozwianie. Do niedawna zestawy mebli wypoczynkowych składały się jedynie z sofy oraz towarzyszących jej foteli. Obecnie stosowane rozwiązanie stwarza możliwość wygodnej rozmowy domowników i zaproszonych gości oraz zapewnia bardzo dużo miejsca dla zgromadzonych osób. Oczywiście aby można było wykorzystać w salonie z tego typu propozycji musi być on odpowiednio przestronny.