Z jakiego materiału wybrać regał na książki?

Elegancki regał na książki jest dla wielu osób bardzo ważnym elementem nowoczesnego i funkcjonalnego wnętrza. Regały na książki można spotkać nie tylko w biblioteczkach, ale również w stylowych salonach. Niniejszy artykuł to dobry wybór właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się jak wybrać regał na książki i na który materiał postawić.

Na które elementy zwrócić uwagę?

Aby wybrać porządny regał na książki warto zwrócić uwagę nie tylko na głębokość i wysokość poszczególnych półek, ale również na jakość wykonania. W dużej mierze to właśnie od użytego materiału i wykończenia zależy wytrzymałość i żywotność mebli. W przypadku standardowych książek A4 wystarczy 30 cm. Tyle samo wynosi także głębokość. Jeżeli chodzi o grubość poszczególnych półek, to zależy ona od szerokości regału. Cienkie półeczki co prawda wyglądają subtelnie, ale pamiętać należy o tym, że książki są dość ciężkie, dlatego też mogą się wyginać. 

Na jakie materiały postawić?

Regały na książki najczęściej wykonane są z płyty meblowej, stali albo drewna. Wybór konkretnego modelu zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji każdego użytkownika. Regały należy umiejętnie dopasować do pozostałych mebli w salonie. Najbardziej tradycyjne są regały drewniane, które mogą pochwalić się nie tylko oryginalnym designem, ale również solidnym wykonaniem. Największą wadą naturalnego drewna jest oczywiście wysoka cena. Osoby, które chcą nieco zaoszczędzić mogą postawić na popularną płytę wiórową albo płytę MDF. Wspomniane materiały mogą doskonale imitować drewno, a co najważniejsze mogą pochwalić się doskonałymi właściwościami użytkowymi. Metalowe regały są bardzo wytrzymałe, dlatego też doskonale poradzą sobie z bardzo dużymi ciężarami. Pamiętać należy jednak o tym, że metalowe meble nie pasować będą do każdego wnętrza. Godne polecenia są przede wszystkim nowoczesne regały na książki o lakierowanej powierzchni, które są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Z praktycznego punktu widzenia najlepszym wyborem są regały wyposażone w funkcje regulowania poszczególnych półek. 

Gdzie najlepiej sprawdzi się regał na książki?

Nowoczesne regały na książki to bardzo uniwersalne meble, które oferują wiele możliwości aranżacyjnych. Wybór optymalnego miejsca na regał w dużym stopniu zależy oczywiście od jego formy i kształtu. Najwięcej możliwości oferują stylowe regały ścienne, które są w chwili obecnej najlepszą alternatywą dla zwykłych półek na książki. Olbrzymim atutem mebli wiszących jest oczywiście to, że dzięki nim można optymalnie wykorzystać wolną przestrzeń. W mieszkaniach urządzonych w stylu klasycznym najlepiej sprawdzą się regały wykonane z wysokiej jakości drewna. W nowoczesnych salonach jest zdecydowanie większe pole do popisu, dlatego też można poeksperymentować z różnorodnymi materiałami. Eleganckie regały idealnie sprawdzą się nie tylko w salonie, ale również w gabinecie. Na regale można przechowywać nie tylko książki branżowe, ale również ważne dokumenty. Regały na książki coraz częściej pojawiają się także w kuchni, czy też w sypialni.