Jak działają środki chwastobójcze?

Profesjonalne środki chwastobójcze cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, ale pomimo tego wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak one w rzeczywistości działają. W niniejszym artykule można znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Jak w rzeczywistości działają środki chwastobójcze?

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze środki chwastobójcze w sklepie Ogrodniczy, to zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się inhibitory funkcjonowania karboksylazy acetylo-Co. Ich głównym zadaniem jest zaburzenie syntezy lipidów już na samym początku procesu ich wzrostu. Godny polecenia jest pinoksaden, który na szeroką skalę stosowany jest w graminicydach. Większość preparatów chwastobójczych oznaczane są przez producentów specjalnym kodem literowym. Pod symbolem B kryją się między innymi środki, które hamują funkcjonowanie szlaku syntezy acetolaktanowej. Jeżeli chodzi o preparaty C1, C2, C3, to ich głównym zadaniem jest z kolei zaburzenie fotosyntezy odpowiedzialnej za rozbicie cząsteczek wody na tlen lub wodór.

Mechanizm działania środków chwastobójczych

Z miesiąca na miesiąc coraz większą popularność zdobywają środki określone symbolem K, które zaburzają podziały komórkowe. Środki z grupy G1 hamują tworzenie mikrotubuli, które odpowiadają za prawidłowy podział komórek. Jeżeli chodzi o środki z grupy G2, to zaburzają one z kolei mitozę. Wyróżnić można także trzecią grupę G3, która skupia się na blokowaniu biosyntezy kwasów tłuszczowych. Na półkach sklepowych można znaleźć także środki chwastobójcze z grupy N, które skutecznie hamują syntezę lipidów.

Jak działają randapy?

W Polsce do zwalczania chwastów bardzo często stosuje się randapy. Największym atutem tych preparatów jest szybkość działania. Pierwsze efekty są widoczne już po 7 dniach. Na całkowite wyeliminowanie chwastów należy odczekać około 3 tygodni. Skuteczność randapów w dużym stopniu zależy także od panujących warunków atmosferycznych. Siłę działania preparatu zwiększa nie tylko wysoka wilgotność i temperatura powietrza, ale również nasłonecznienie.