Wnętrze w dawnym stylu

Styl ludwikowski rozwinął się we Francji w XVII i XVIII wieku. Nazwa pochodzi od imienia trzech królów tego kraju – Ludwika XIV, XV i XVI. Czasy panowania tych królów to okres baroku i rokoko, a więc momentu kiedy powstawało mnóstwo pałaców i rezydencji, kiedy bardzo modny był przepych, bogactwo zdobień i dekoracji.

MEBLE LUDWIKOWSKIE – WYGLĄD

Każdy z wyżej wymienionych królów miał nieco odmienny pogląd na meble. Niemniej w każdym przypadku były to meble bogato zdobione, wykonane z najwyższej jakości drewna i posiadające piękną tapicerkę. Ludwik XIV np. zwany Królem Słońce preferował meble dość dużych rozmiarów, rzeźbione i złocone. Czasy Ludwika XV to okres rokoko, kiedy ceniło się lekkość i delikatność, zaś nowym elementem były dekoracyjne, kabriolowe nóżki. Krzesła z czasów Ludwika XVI były już mniej zdobione. Krzesło Ludwik XVI np. posiada proste nóżki i lekko dekoracyjny styl, bardziej już zbliżony do klasycyzmu niż baroku.

NAJPOPULARNIEJSZE MEBLE LUDWIKOWSKIE

Współcześnie meble ludwikowskie to przede wszystkim fotel (w słowniku wnętrzarskim istnieje nawet definicja fotelu Ludwik) oraz krzesło w stylu ludwikowskim. Przedstawicielką tego stylu, wykorzystywaną obecne jest również komoda, posiadająca rzeźbione nóżki i piękne, dekoracyjne uchwyty do szuflad. Z resztą podobnie wyglądają szafy czy szafki wykonane w tym stylu. Meblem charakterystycznym dla omawianego stylu jest również konsola.