Zastosowanie lepiku na zimno w remoncie i budowie domu

Przy budowie i remoncie domu niezbędne jest wykonanie izolacji przeciw wilgoci. Doskonale nadaje się do tego lepik na zimno, który ma też jeszcze inne zastosowania.

Lepik jest mieszaniną substancji bitumicznych, do których dodaje się różnych modyfikatorów, np. kauczuku czy dodatków poprawiających odporność na mróz. Ma on zwykle doskonałą przyczepność do podłoża. Poza ochroną przed wilgocią lepik na zimno chroni także przed słabymi roztworami kwasów i zasad. Wytrzymuje działanie substancji, które występują w glebie, dzięki czemu można go stosować jako izolację fundamentów. Lepik doskonale nadaje się także do przyklejania pap asfaltowych do podłoża, a także sklejania warstw pap między sobą.

Wytrzymałość na mróz, rozmarzanie i zamarzanie zdecydowanie przemawia za stosowaniem tego preparatu w polskich warunkach.

Zastosowanie lepiku na zimno wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Podłoże trzeba odpowiednio oczyścić, usunąć pyły i zabrudzenia oraz ostre krawędzie i luźne fragmenty. Wilgotny beton trzeba zagruntować. Ewentualne ubytki najlepiej wypełnić szpachlą i wyrównać. W przypadku zastosowania lepiku na zimno do starej papy koniecznie należy usunąć luźne fragmenty i pęcherze. Pamiętać trzeba, aby nie kłaść lepiku na oszronione czy zamrożone podłoże, a także gdy stoi woda.

Po oczyszczeniu lepik nakłada się równą warstwą przy pomocy szpachli, pacy lub szczotki dekarskiej. Następną warstwę kładzie się po wyschnięciu pierwszej.