Płyta fornirowana od a do z

Płyta fornirowana jak powszechnie wiadomo powstaje z podkładu (płyty MDF, płyty wiórowej lub sklejki) i bardzo cienkiego paska forniru. Warto wspomnieć o tym, że pasek ten bardzo często nazywany jest po prostu okleiną naturalną. Płyty fornirowane są dokładnie prasowane pod ciśnieniem, dlatego też mogą pochwalić się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne.

Fornir – co warto wiedzieć?

Płyta fornirowana może być sprzedawana w naturalnej (surowej) formie albo po dokładnym polakierowaniu. W dzisiejszych czasach zdecydowana większość producentów korzysta z lakieru bezbarwnego, dzięki któremu można uzyskać bardzo naturalny efekt. Największą wadą forniru jest to, że zbiegiem czasu, jego kolor ulega zmianie. Ciemne kolory już po kilku latach znacznie pojaśnieją, dlatego też największym zainteresowaniem cieszą się białe kolory.

płyta fornirowana

 

Jak czyścić płyty fornirowane?

Przy czyszczeniu płyty fornirowanej unikać należy popularnych środków czystości, które dostępne są na rynku. Preparaty z alkoholem niestety powodują wysokie natłuszczenie powierzchni mebli, dlatego też szybciej pojawiają się nieprzyjemne odbarwienia. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście czysta woda i ściereczka z mikrofibry. Na półkach sklepowych można znaleźć także specjalistyczne preparaty, które przeznaczone są właśnie dla płyt fornirowanych. Niestety ich cena jest dość wysoka, dlatego też nie każdy może pozwolić sobie na ich zakup.