Nowoczesność w przesłanianiu okien

Rolety rzymskie są w polskich mieszkaniach i domach czymś stosunkowo nowym w obrębie czasowym, ale za to bardzo powszechnym w użyciu. Rolety rzymskie tym różnią się od rolet zwykłych, że mogą z powodzeniem zastępować firany i nadają się do montażu praktycznie w każdym pomieszczeniu, od łazienki i kuchni, poprzez salon lub pokój dzienny, aż po sypialnię. Ponadto ze względu na swoją praktyczność można spotkać rolety nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także biurowych. 

Firanowe rolety rzymskie – czym się charakteryzują?

Rolety rzymskie występują w kilku odmianach, przede wszystkim jako rolety zacieniające oraz firanowe. Różny może być także sposób mocowania rolet na oknie, ponieważ rzymska roletę można zawiesić na klasycznych żabkach na karnisz, jak i ze specjalnie przystosowanym do rolet mechanizmem łańcuszkowym. Dość charakterystyczną cechą rolet z mechanizmem łańcuszkowym i sznurków jest możliwość ich regulacji w dowolnym punkcie okna. W przeciwieństwie do rolet zwykłych rzymskie rolety firanowe, a także zacieniające można bowiem tak skomponować, aby odsłaniać okno zarówno od dołu, jak i od środka okna. Firanowe rolety z powodzeniem zastępują zwykłe firanki, a przy tym stosunkowo łatwo mogą być zdejmowane do prania.

Zalety rolet rzymskich

Rolety rzymskie muszą być oczywiście dobrze do okna dopasowane, z tego względu zalecane jest zamawianie rolet rzymskich firanowych na wymiar. W takiej sytuacji zamontowanie kasety z mechanizmem łańcuszkowym o odpowiednim rozmiarze pozwoli na umieszczenie na oknie rolety, która będzie idealnie na nim leżała. Zazwyczaj rozmiar tkaniny powinien być większy o 5 do 10 cm z obu stron od wnęki okna, natomiast w wypadku użycia karnisza, należy jego rozmiar również dopasować do podobnych wymiarów dla tkaniny.

Materiały używane do szycia rolet rzymskich umożliwiają łatwe pranie w odpowiednich temperaturach (zazwyczaj do 40 stopni Celsjusza), co przekłada się na możliwość wielokrotnego użytku. Dobra roleta rzymska firanowa Lestore posłuży na lata, a można ten okres jeszcze wydłużyć, do jednej kasety lub karnisza zamawiając kilka kompletów tkaniny na wymianę, w tym np. okolicznościowych kompletów świątecznych.

Za główną zaletę rolet rzymskich firanowych uznaje się brak konieczności rezygnowania z tradycyjnego wyglądu okna przesłoniętego firanką, ze znacznym zwiększeniem atrakcyjności tego wyglądu z naciskiem na nowoczesność. Firanowa roleta zapewnia taką samą prywatność, jak firanka, czyli w świetle dziennym uniemożliwia wgląd niechcianych spojrzeń do wnętrza przesłoniętego pomieszczenia. Taka roleta zapewnia również wystarczający dopływ światła, co ma niebagatelne znaczenie w wypadku wykonywania różnorakich czynności w pomieszczeniu. W kuchni rolety nie przeszkadzają w gotowaniu, a w pokoju dziecięcym pozwalają dzieciom na nieskrępowaną zabawę.

Jeszcze większą zaletą jest wzornictwo rolet rzymskich, znacznie przewyższające w skali dostępnych rozwiązań wzornictwo oraz modeling klasycznych firan. Zaleta ta sprawia, że ten typ rolet może zostać dopasowany do praktycznie dowolnego stylu wnętrzarskiego.