Materace dwustronne do łóżka – komu i dlaczego mogą się spodobać?

Wybór materacy do łóżka jest coraz większy, co widać doskonale po obszerności ofert jak ta w Witek.pl. Coraz więcej osób wyruszających na ich poszukiwania dochodzi więc do wniosku, że nie musi decydować się jedynie na najbardziej klasyczne modele. Także mniej typowe rozwiązania mają spore grono zwolenników. Tu warto wspomnieć choćby o materacach dwustronnych, określanych też często jako odwracalne. Czym się one zatem charakteryzują? Czy powinny nas zainteresować, jeśli zastanawiamy się, jak wybrać materac do łóżka i cieszyć się nim przez lata?

Materace dwustronne – próba definicji

Materace dwustronne nazywane też odwracalnymi zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że pozwalają na spanie po obu ich stronach. Oczywiście, nie oznacza to, że każda ze stron wygląda tak samo. Te różnią się między sobą stopniem twardości oraz materiałem. Najczęściej mamy w tym kontekście do czynienia z modelami, które umożliwiają korzystanie z jednej ze stron latem, z drugiej zaś zimą. Różnice pomiędzy materacami dwustronnymi oraz ich klasycznymi odpowiednikami można dostrzec gołym okiem. Te pierwsze są większe, zwracają też na siebie uwagę ze względu na nieco wyższą cenę. Możliwość odwracania materaca przyczynia się do zwiększenia jego trwałości, choć nie jest to wcale jedyna zaleta, która sprawia, że warto rozważyć jego zakup.

Przegląd zalet dwustronnych materacy

Osoby, które zastanawiają się nad materacami dwustronnymi do łóżka nie ukrywają, że motywuje je do tego przede wszystkim lepsze dopasowanie ich twardości do potrzeb użytkowników. Okazuje się, że potrzeby te nie zmieniają się jedynie w zależności od tego, kto korzysta z materaca. Często wystarczy, że temperatura za oknem spadnie lub wzrośnie, a osoba śpiąca na materacu zgłasza zapotrzebowanie na inny poziom jego twardości. Plusem materaców odwracanych jest też ich lepsza wentylacja. Skoro można je zmieniać przynajmniej co pół roku, można też podejmować konkretne kroki mające na celu przeciwdziałanie gromadzeniu się wilgoci. To właśnie dlatego materace dwustronne są często promowane jako te, które są mniej podatne na rozwój roztoczy i grzybów. Plusem modeli tego typu jest też ich większa grubość, co docenią zwłaszcza osoby, które miewają problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Czy materace dwustronne mają wady?

Gdy mówimy o wadach materacy odwracanych, zwykle podkreślamy przede wszystkim wyższy koszt związany z ich zakupem. Trudno jednak dziwić się mu, skoro mamy do czynienia z materacami składającymi się nie tylko z kilku rodzajów materiałów, ale i z kilku typów pianek. Niekiedy można też usłyszeć, że pewnym niedociągnięciem może być podwyższona grubość takiego rozwiązania. Wiele osób uważa ją za atut, pojawiają się jednak również opinie wskazujące, że może się ona przyczynić do pogorszenia komfortu snu.

Kto powinien pomyśleć o materacu dwustronnym?

Materace dwustronne są w szczególny sposób polecane alergikom. Łatwiej utrzymać je w czystości, a tym samym łatwiej uporać się też z groźnymi dla uczulonych grzybami i roztoczami. Także osoby, które zimą nieustannie marzną, powinny docenić ten rodzaj materaca. Jego zimowa wersja przeważnie bazuje na piance termoaktywnej, ta zaś jest znana z tego, że ułatwia utrzymanie ciepła podczas snu.