Jak wybrać łóżko młodzieżowe, w którym wygoda współgrać będzie z ciekawym wyglądem?

Pokój nastolatka to miejsce, w którym spędza on dużą część swojego czasu i który gra dla niego rolę kilku różnych pomieszczeń, służąc nauce, wypoczynkowi, spożywaniu posiłków i rozwijaniu swoich pasji. Dlatego też tak ważne jest, by urządzić go w taki sposób, by był on wygodny, a jednocześnie by spełniał często bardzo dokładnie sprecyzowane wymagania nastolatka co do stylu. Szczególnie ważnym elementem takiego pokoju jest łóżko młodzieżowe.

Łóżko młodzieżowe a decyzyjność nastolatka

Zastanawiając się nad tym, jak wybrać łóżko młodzieżowe, trzeba przede wszystkim uświadomić sobie fakt, że nastolatek jest już osobą niemal dorosłą i ma własne, często wysoce sprecyzowane, potrzeby i upodobania, dlatego osobą, która podejmie ostateczną decyzję w kwestii, jaką jest umeblowanie pokoju, powinien być sam zainteresowany. Rodzic powinien grać w procesie dokonywania wyboru jedynie rolę pomocniczą, podsuwając mniej zdecydowanemu nastolatkowi warte rozważenia rozwiązania.

Typ i wymiary łóżka

Bardzo ważnym elementem przy wybieraniu łóżka jest ustalenie jego wymiarów. Minimalna jego szerokość powinna wynosić co najmniej 90 cm, a najlepiej jest zakupić łóżko szersze. Optymalna wydaje się tutaj szerokość 120 cm. Co do długości, trzeba też wziąć pod uwagę wzrost nastolatka, oraz fakt, że człowiek rośnie do około 20. roku życia.

Warto też zadecydować, czy łóżko ma być standardowe, nieskładane, czy będzie się jednak dokonywać wyboru spośród składanych modeli. Pokoje niektórych nastolatków są zdecydowanie za małe, by umieścić w nich nieskładane łóżko, które co prawda zmieści się w nich, lecz zabierze im cenną przestrzeń na inne aktywności.

W przypadku nastolatka szczególnie ważny jest komfort. Młody człowiek, który jest aktywny zarówno fizycznie, jak i umysłowo, powinien być wypoczęty, a do tego ważne  jest zdrowie jego kręgosłupa, dlatego też szczególną uwagę trzeba przywiązać do materaca. Ciężko jest jednak ocenić, czy dany materac będzie komfortowy, a pogląd, który mówi, że im twardszy materac, tym wygodniejszy i zdrowszy dla pleców, to mit, dlatego też nastolatek sam powinien przetestować dany materac przed zakupem, co możliwe jest w wielu sklepach z meblami i wyposażeniem domu. 

Warto jest też kupić dla naszego nastolatka łóżko z elastycznym stelażem, który zapewni odpowiednią amortyzację siły nacisku pleców, będąc przez to rozwiązaniem korzystnym dla zdrowia. Taki stelaż często daje też możliwość regulacji kąta nachylenia podgłówka i podnóżka, co w przypadku nastolatków jest wyjątkowo dobrym rozwiązaniem. 

Personalizacja

Młodzież dużą uwagę przywiązuje też do personalizacji łóżka, dlatego też często nastolatkowie wybierają modele tapicerowane, w których można zastosować oryginalne obicie, zaspokajające potrzeby i wymagania młodego człowieka. Jednak w przypadku inne łóżka też dają możliwość personalizacji, co można osiągnąć, chociażby, przez  zakup pokrowca na materac. Istnieje wiele pokrowców naprawdę atrakcyjnych i fantazyjnych, a najlepiej zamówić je przez Internet, pamiętając tylko o tym, by sprawdzić, czy ich wymiary na pewno są odpowiednie.

Powyższe wskazówki na temat tego, jak wybrać łóżko młodzieżowe, sprawdzą się w przypadku każdego nastolatka, dlatego warto razem z nim wybrać odpowiedni model, pamiętając o powyższych sugestiach.