Jak działają baseny rozporowe?

Upalne dni zachęcają do schłodzenia się w wodzie. Niezaprzeczalnie wygodnym rozwiązaniem w związku z tym jest posiadanie własnego basenu w ogrodzie. Jednym z ich rodzajów są baseny rozporowe. Czym one się wyróżniają i co przekłada się na ich popularność? 

Cechy i zalety basenów rozporowych

Baseny rozporowe https://dobrebaseny.pl/Baseny-rozporowe-okragle-INTEX-c278 cechują się przede wszystkim szybkim montażem i samoczynnie utrzymującą się konstrukcją. W odróżnieniu od basenów stelażowych nie wymagają one oddzielnego szkieletu, a sama woda napierająca na ich ścianki utrzymuje boki basenu zatrzymując w nim wodę.

Dlatego rozkładając taki basen wystarczy napompować górny kołnierz pomagający w utrzymaniu okrągłego kształtu basenu i zacząć wlewać wodę, która podniesie całą konstrukcję podczas jego wypełniania.

Brak stelaża pozwala ograniczyć koszty, przez co baseny rozporowe są wyraźnie tańsze od stelażowych, jednak wiąże się to z ich mniejszymi maksymalnymi rozmiarami.

O czym pamiętać przy rozkładaniu basenu

Przed cieszeniem się kąpielą w basenie należy go odpowiednio rozłożyć. Przed rozpoczęciem montażu koniecznie należy zadbać o równe podłoże pozbawione kamieni, czy korzeni, które mogłyby przebić dno basenu.

Warto zastosować specjalną matę pod basen, która nie tylko temu zapobiega, ale także pozwoli na odizolowanie dna basenu od gleby, co pomoże w utrzymaniu temperatury wody wewnątrz. W przypadku basenów rozporowych koniecznie należy zwrócić uwagę na dokładny poziom podłoża, gdyż jego nierówność będzie widoczna po wypełnieniu basenu wodą, gdy zacznie się on przechylać w jedną stronę, co zagraża wytrzymałości materiału, z którego wykonano ścianki.

Po jego rozłożeniu warto zadbać o czystość wody stosując odpowiednie środki i pozbywając się większych zanieczyszczeń przy pomocy wybieraka. Warto także zakrywać basen, by ograniczyć ilość wpadających do wody zanieczyszczeń i ograniczyć utratę ciepła wody wskutek parowania.