Jak dbać o meble ogrodowe – prosty poradnik

Meble ogrodowe, o które nie będzie się dbać, bardzo szybko przestaną spełniać jakiekolwiek funkcje, zniszczą się, zarysują albo zbledną i stracą cały swój pierwotny wygląd. Nie wystarczy wiedzieć, jak wybierać meble ogrodowe, bo trzeba też odkryć, jak o nie efektywnie dbać. W przeciwnym wypadku zakup okaże się zmarnowany. Najsolidniejsze z natury meble można niestety zniszczyć swoim nieprawidłowym użytkowaniem lub zwykłą ignorancją.

Dlaczego dbałość o meble jest taka ważna?

Jedną zasadę warto wbić sobie do głowy od razu. O każde, absolutnie każde meble ogrodowe trzeba dbać i nie ma tutaj znaczenia to, z czego zostały one wykonane, bo regularnej pielęgnacji tak samo potrzebuje plastik, jak i sztuczny technorattan bądź naturalna wiklina. Jeżeli tę czynność się zbagatelizuje, meble bardzo szybko zaczną tracić swoją jakość i dobry wygląd. Koniec końców będą nadawać się już tylko do wymiany, bo nijak nie będzie się ich dało zreperować czy naprawić.

Jak dbać o poszczególne typy mebli?

Zanim przejdzie się do przeprowadzania jakichkolwiek czynności pielęgnacyjnych, trzeba jak najlepiej zapoznać się z własnościami i potrzebami posiadanego kompletu. Meble ogrodowe mają skrajnie różne oczekiwania, o których w większości przypadków decyduje po prostu ich materiał wykonania. Z tego względu zupełnie inaczej pielęgnuje się meble drewniane, a inaczej te plastikowe, żeliwne bądź technorattanowe. Jeżeli szuka się mebli, które będą jak najmniej wymagające, warto rozejrzeć się za materiałami sztucznymi. W szczególności technorattan potrafi okazać się sam w sobie tak wytrzymały, że niewiele trzeba z nim robić, by przez dłuższy czas utrzymać go w perfekcyjnym stanie (zarówno technicznym, jak i wizualnym). Naturalne materiały, takie jak wiklina i rattan, są niestety bardziej problematyczne.

Czy umiejscowienie mebli ma znaczenie?

Oczywiście tak. Meble, które przez niemalże cały rok będą przechowywane w ogrodzie, czyli będą ustawione pod gołym niebem, powinny być częściej i mocniej zabezpieczane oraz – w momencie niepogody – osłaniane specjalnymi pokrowcami, które ochronią je przed przemakaniem i bezpośrednim kontaktem ze słońcem. Z kolei te przetrzymywane zwykle w piwnicy nie mają praktycznie żadnych wymagań. Im te warunki są cięższe, tym bardziej dopracowana powinna być pielęgnacja wyrobów.

Jak wybrać meble ogrodowe?

Najlepiej wybrać je w taki sposób, by później niewiele trzeba było z nimi robić, czyli by okazały się one jak najmniej wymagające chociażby pod względem tej pielęgnacji i konserwacji. Porządne materiały potrafią wiele wybaczyć. Taki technorattan sam w sobie ma na tyle imponujące parametry techniczne, iż śmiało może być wystawiony na częsty i bezpośredni kontakt ze skrajnie różnymi czynnikami pogodowymi, a i tak nie będzie blednąć pod wpływem słońca czy puchnąć wskutek działania wilgoci. Podobnie sprawa wygląda w przypadku wybranych gatunków drewna, zwłaszcza drewna egzotycznego, takiego jak eukaliptus. Za wyższą jakość warto więcej zapłacić, by potem coś na tym zyskać.