Jak dbać o krzewy iglaste, czyli nawozy do iglaków

Krzewy iglaste to piękne rośliny, które odznaczają się takim wyglądem niezależnie od pory roku – nawet w środku zimy zachwycają adekwatnie do gatunku albo intensywną zielenią, albo szmaragdem, albo nawet srebrzystą szarością lub błękitem. Z powodzeniem można dopasować je do każdej posesji zarówno pod względem barwy, wielkości, jak i kształtów.

Właściwa pielęgnacja iglaków kluczem do sukcesu

Iglaki powszechnie sadzi się na każdej ziemi, ale nie zawsze dzieje się to z korzyścią dla rośliny. Najlepiej rosną na przepuszczalnej, próchnicznej, żyznej glebie oraz o lekko kwaśnym odczynie. Warto więc przed posadzeniem zainwestować w odpowiednią ziemię – wtedy iglaki nie tylko będę lepiej rosnąć, ale i efektowniej wyglądać o każdej porze roku. Będą także bardziej odporne na możliwe choroby i niekorzystne warunki pogodowe.

Nie mniej istotne są specjalne nawozy do iglaków. Ich stosowanie najlepiej rozpocząć już wczesną wiosną, kiedy to iglaki potrzebują znacznie więcej składników odżywczych do wzrostu i rozwoju. Nawozy wiosenne bogate są przede wszystkim w azot, który pobudza do wzrostu i rozwoju nowe pędy, igły i pąki. Stosuje się je już w marcu i kwietniu.

Nawozy do iglaków na zimę i do zadań specjalnych

Preparaty do stosowania na zimę mają przede wszystkim pomóc roślinom wytworzyć odpowiednie systemy korzeniowe oraz sprawić, że znacznie lepiej zniosą one mróz i inne niekorzystne czynniki pogodowe. Zawierają one znacznie mniej azotu, a są bogate w potas, fosfor, magnez oraz inne mikroelementy. Oprócz nawozów do iglaków na wiosnę i zimę dostępne są również preparaty do stosowania latem lub w przypadku nagłej potrzeby, gdy na przykład iglak zaczyna żółknąć.

Nawozy do iglaków mają różną formę – mogą mieć postać płynu, proszku czy granulek – najlepiej wybrać zgodnie z własnymi preferencjami lub poprosić o radę fachowca. Wszystkie nawozy koniecznie trzeba również stosować zgodnie z zaleceniami producenta zarówno co do ilości, jak i częstotliwości. Wtedy można mieć pewność, że zapewnia się iglakom najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju.