Dlaczego warto używać mydła potasowego podczas uprawiania roślin

Szare mydło jest jednym z najstarszych, a jednocześnie najskuteczniejszych środków czystości. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że poza właściwościami czyszczącymi i odplamiającymi jest ono świetnym produktem do pielęgnacji roślin uprawnych. Używanie mydła potasowego w ogrodnictwie i w gospodarstwach rolnych upowszechniło się na tyle, że zaczęto sprzedawać specjalne mydło potasowe do ochrony i pielęgnacji roślin. Jednak wiele osób cały czas nie jest pewnych tego czy taki zakup się w ogóle opłaca. Do czego można użyć szarego mydła w ogrodzie i na polu uprawnym? Jakie są zalety jego stosowania?

Zastosowanie mydła potasowego na terenach uprawnych

Główną cechą szarego mydła ogrodowego jest to, że pokryte nim rośliny skutecznie bronią się przed atakami wszelkich szkodników. Zapach mydła zwykle je odstrasza, a jeśli któryś z nich jest na tyle odważny, żeby mimo to zbliżyć się do rośliny, to zwyczajnie się udusi. Jednak ma ono też całą gamę innych właściwości. Mydło potasowe (https://ogrodniczy.com/mydla-potasowe) potrafi zapobiec rozwojowi, jak i wyleczyć wiele chorób atakujących rośliny uprawne. Co więcej wytwarza ono na roślinach błonkę, której obecność znacznie wydłuża efekt działania preparatów chemicznych. Nie można zapomnieć o tym, że szare mydło (zwłaszcza te z dodatkiem czosnku) swoim zapachem odstrasza nie tylko szkodniki, ale również dzikie zwierzęta. Poza tym jest to bardzo wygodny środek czystości, pozwalający na łatwą konserwację narzędzi ogrodniczo-rolnych.

Zalety korzystania z szarego mydła

Szare mydło, poza skutecznością działania i szerokim zastosowaniem, jest przede wszystkim tanie i łatwo dostępne. Można je dostać w praktycznie każdym sklepie kosmetycznym i ogrodniczym, a nawet przygotować je samemu w domowych warunkach. Wielu użytkowników przekonuje też fakt, że jest ono całkowicie biodegradowalne, w żadnym stopniu nie zatruwając środowiska naturalnego. Co więcej, szare mydło jako jedno z niewielu rodzajów mydła nie jest testowane na zwierzętach, dzięki czemu mogą je stosować nawet osoby prowadzące wegański styl życia. Poza tym mało który produkt ma tak szerokie zastosowanie jak mydło potasowe.